HAKKINDA

Zaman, bir eylemin içinde geçtiği, geçmekte olduğu ya da geçeceği süredir. Zaman yüzyıllardan beri felsefenin, matematiğin ve bilimin temel ilgi alanlarından biridir. Zamanın geçişini ölçmek için eskiden güneş saatleri, su saatleri ve kum saatleri kullanılırdı. Günümüzdeyse elektrikli saatler, sarkaçlı saatler ve atom saatleri kullanılmaktadır. Kapsül ise bir tanımı olmayan fakat ne işe yaradığını bildiğimiz, kullanım yerine göre değişiklik gösteren, plastik, metal veya cam gibi malzemelerden oluşan yada bunların bir araya getirdiği bir alaşımla meydana gelen kaptır. Zaman ve kapsül tanımını kısaca yaptığımıza göre, özetle bu tanımlamalardan yola çıkarsak zaman kapsülünü de şu şekilde tanımlamamız pek tabi ki de yersiz olmayacaktır. Zaman kapsülü, geçmişimizi kayıt altına almak, saklamak ve de gelecek nesillere, ya şahsımızla yada başka her hangi bir somut veya soyut nesneyi, olguyu ve tabi ki de yaşanmışlığı aktarmak, taşımak, bildirmek, göstermek, öğretmek ve en önemlisi de unutturmamak için hazırlanmış araç yada hazırlanma aşamasındaki araçların tümüdür, bence.

“Verba volant, scripta manent” Caius Titus

Bu deyimi ilk duyduğumda, anlamını öğrendiğimde etkilenmedim değil. Diyor ki “söz uçar, yazı kalır”. Her ne kadar ilk anda akla çok mantıklı geliyor olsa da insanın duyduğu her hangi bir sözü kolay kolay unutmadığı da aşikar. Fakat yazılı bir metinin akılda kalıcılığı duyarak etkileşimden kat ve kat fazla. Buna istinaden sizce de öyle değil midir ki insanları bir şeylere yazmaya teşvik ediyor teknoloji. Yani blog hazırlamak için, aklındakileri yada her ne ise yazmak istediğin her şeyi yazmaya imkan sağlıyor. Sözü zaman kapsülüne getirirsek, tam da burası sözün uçtuğu yer oluyor.

Tarih, geçmişteki olaylara ait bilgilerin keşfi, toplanması, bir araya getirilmesi ve sunulması bilimidir. Tarihi bilgi, geçmişteki olaylara ilişkin tüm bilgilerin, olayların vuku bulduğu dönemin şartları gözönüne alınarak, mümkün olduğunca nesnel bir şekilde sunulması ile oluşur. İşte burada zaman kapsülü devreye giriyor ve bize sunulmuş nesnel oluşların içerisinden, insanın aklının almadığı ama merak etmekte geri kalmadığı her türlü konuyu, dağınık kaynaklardan bir araya getirerek, olaya kendi bakış açısını katarak,  amatör ruhla paylaşmayı amaçlamaktadır.

Geçmişte yaşanmış bir olay, üzerinden geçen zaman aşımı ile tarih, yine aynı zaman aşımına maruz kalarak hikaye ve yine o zamanın etkisiyle efsaneleşmektedir. Hatta efsaneler, kendisini rivayete devamında da masal olarak bizlere ulaşmaktadır.  Bu demek değildir ki her anlatılan masaldır. İçlerinde tamamı ile somut deliller ile kadim zamandan günümüze kadar gelmeyi başarmış, elle tutulup gözle görülen kanıtlarla ben böyleydim, ben buyum, böyle olmuştum ve sonucu da bu olmuştu dercesine durmakta olan bir tarih bulunmaktadır. Bu hususta paylaşımlarımız arasında pek tabi ki de ne olduğu hakkında yorum yapamayacağımız çünkü cevabını bildiğimiz insanlık tarihinden kesitlerde yer alacaktır. Fakat zaman kapsülünün esas üzerinde duracağı nokta, geçmişten günümüze anlatımlarla, yazımlarla ya da  şuanda eski eser olarak tabir ettiğimiz atalarımızdan miras yapılar üzerinde yapılan incelemelerle bilgi sahibi olabildiğimiz, araştırmaların ulaştığı sonuçları, meraklısına ama her hangi bir bilgiye ulaşamayana ulaştırmaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s