Zamankapsülüm Exclusive: Taşımacılık Tarihi (Foto Galeri)


İlk çağlarından beri insanoğlu, ürününü topladığı, balık tuttuğu ya da avlandığı yerlere gitmek için yer değiştirme zorunluluğu duydu. Zamanla kendisini geliştirmeyi başaran insanlık İ.Ö.5000’li yıllara doğru hayvanlarını evcilleştirmesini öğrendi. Bu evre insanlık için yeni bir başlangıç oldu. Ovalarda atlar ya da öküzlerden, dağlık yerlerde katırlardan, çöllerde ise develerden yararlanıldı. Ona keza suda da taşımacılık yapılıyordu. İnsanlığın su üzerindeki macerası da epey eskilere İ.Ö. 9500 – İ.Ö. 4000 yılları arasındaki tarih öncesi dönem yani Mezolitik döneme denk gelmektedir. O dönemde kullanılan gemilerin başlıca özellikleri tam olarak bilinmemekle birlikte, yine o dönemden kalma birkaç kayık ve kürek kalıntılarına rastlanmıştır. Aramalarda, açık denizlerde bulunan balık kemikleri daha önceden, gelişmiş bir deniz taşımacılığının var olduğunu ortaya koymuştur. (İşin doğrusu balık kemiklerinden taşımacılığın nedenli yapıldığı sonucuna varılıyor olmasını bende anlamadım) Cilalı taş devrinden kalma kayıklar halen günümüzde sergilenmektedir. O dönem kayıklarına piragua adı verilmektedir.  Çoğunluğu içi oyulmuş ağaç gövdelerinden yapılan piraguaların bazıları 16 m uzunluğa, 1,5 m genişliğe ulaşırlar. Ve ve ve gel zaman git zaman İ.Ö. 3300 yılına gelindiğinde, tekerlek icat edildi. Bu icatla birlikte sürtünme kuvvetlerinin azalması sayesinde, daha kullanışlı olan, özellikle de yer değiştirmede kolaylık sağlayan taşıtların yapılmasını sağladı. Ardından (hala altını çizerek söylüyorum Avrupa’nın ilkel insan dediği atalarımız)  üç yüzyıl sonra, İ.Ö. 3000’de Mezopotamya’da, rüzgar gücünü kullanabileceğini anladı ve yelkenler ortaya çıktı. Dicle ve Fırat kıyıları boyunca gemilerin kürek kullanmadan yol almalarını olanaklı kıldı.

 İ.Ö. ilk bin yılı kaplayan dönem, ulaşım alanında, insanların yaptığı ilerlemelerin hızlanma dönemlerinden birini oluşturur. İ.Ö. 312’ye doğru Romalılar, 16 km uzunluğundaki ilk su kemerleri olan Aqua Appia’yı, büyük Roma-Capua yolunu ve 200 km uzunluğunda, 4 m genişliğindeki Via Appia’yı (Appia Yolu] yaptılar. İki yüzyıl sonra, İ.Ö. 120’de Roma yollarının oluşturduğu ağ bütün imparatorluğu kapladı. Toplam 80 000 km uzunluğunda olan bu yol ağı, Akdeniz’in iki kıyısına kadar yayıldı, iç kesimde de Avrupa ve Ortadoğu’ya kadar uzandı. Roma ordularına yol almalarında büyük bir çabukluk sağladı (bir atlı bu yollarda, günde 200-300 km arasında yol alabiliyordu) ve malların ulaştırılmasında kolaylıklar getirdi.

Nice zaman sonra, XVII. yy’a kadar taşımacılık alanında çok az ilerleme sağlandı. Kiralık taşıtlar ve omnibüsler 1645’te ortaya çıktılar. 1662’de ilk “C” hattı, Paris’te Blaise Pascal tarafından açıldı. 1770’te, Cugnot buharlı motorlu ilk taşıtı çalıştırdı. Bisikletin ilk biçimi olan selerifer 1790’da ortaya çıktı. Deniz taşımacılığı alanındaysa, yelkenli gemiler hızlarını ve tonajlarını arttırdılar. XVIII. yy. Etienne Montgolfier’nin icadı (1782) sayesinde balonculuğun başlangıcı oldu. Gelişmeler XIX. yy’da hızlandı. 1813’te Fulton, Seine üstünde buharlı bir gemiyi işletti. İlk demiryolu şirketi olan Stockton-Darlington Railway 1821’de kuruldu. 1884’te Delamare-Deboutteville’in benzinle çalışan ilk motorlu arabası ortaya çıktı ve 1890’da Ader, Eole I adlı buharlı motorlu uçağını havalandırdı. XX. yy’da kara, deniz ve havayoluyla gerçekleştirilen taşımacılıkta çabukluk ve hızlılığın büyük bir biçimde arttığı görüldü ve bu dünyanın çeşitli ülkeleri arasındaki karşılıklı ilişkiyi kolaylaştırdı. 1957’de ilk uydunun fırlatılmasıyla, yeni bir çağ olan uzay yolculukları çağı başladı.

Konuda söz edilen tarihler arasında, insanlığın taşımacılık konusunda çok çeşitli icat ve atılımları olmuş ve adlarından çok söz ettirmiştir. İşte o icatlardan bazı örnekler…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: