1900’lerin başında Amerikan Çocuk İşçileri (Foto Galeri)


Zamankapsülüm’ün arşivinden…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

1700’lü yılların sonu, 1800’lü yılların başlarına doğru sanayi devrimi ile motorlu makineler el emeğinin yerini aldı. Fakat bir sorun daha vardı. Bu devasa fabrikalarda çalıştırılacak yeterli sayıda yetişkin yoktu. Çok geçmedi ki bu fabrika sahipleri sanayi devriminin şeytan satıcıları, gözünü çocuklara dikmişti. Yaşları daha reşit olmamış çocukları çalıştırmaya başlamışlardı. Ona keza çocuk kiralamak yetişkinlere göre daha ucuzdu. 1810 yılına girildiğinde çocuk yaşta çalıştırılanların sayısı 2.000.000’a ulaşmıştı bile. Haftada 50 ile 70 saat aralığında mesai yaptırılıyordu ve saati neredeyse 1 cent bile olmuyordu. Bu çocukların çoğuda tabi ki yoksul ailelerden geliyordu.

Ardından Kilise, çeşitli işçi grupları ve öğretmenlerden oluşan bir  topluluk bu zulme karşı boykot düzenlemeye başlamışlardı. Bu şartların değiştirilmesi adına, yeni reformlar getirilmesi için baskı yapmaktalardı.Çocuk işçiliği yado zamanı deyimiyle korsan çocuk işçiliğinin kötülüğüne dikkat çekmek adına İngiliz yazar Charles Dickens, Oliver Twist adında bir çocuk hikayesi yazar. Bu hikaye ile birlikte kamoyu çocuk işçiliğinin nedenli büyük boyutlarda olduğunu ve zararlarının nedenli şiddetli olduğunu farkına varır.

O dönemin ve her dönemin ileri gelen iki ülkesi ABD ve İngiltere çocuk işçiliğinin başını çekiyordu. Zaman içinde peşi sıra yasalar çıkarıldı. Yeni kararlar alındı. Yasaklara uymayanlar çeşitli cezalara çarptırıldı. Çünkü kamoyunun gözünde kötü bir imaja sahip olmuşlardı ve o şekilde de yine cezayı kendilerine vermişlerdi. Son olarak ta ABD Kongresi 1924 yılından almış olduğu karar doğrultusunda çocuk işçiliği tamamen yasaklandığı ilan edildi ve yasalaştı. Bu kararı Canada ve İngiltere ardından diğer devlet ülkeleri kendi yasama organlarında yasalaştırdı. O tarihten sonra bu yasağı delen büyük küçük her türlü şirket sahibi çok ağır cezalara çarptırıldı. Fakat hiç bir zaman önü kesilmedi. Belki biz bu kaderi yaşamadık ama hala 1800’lü yıllardan beri süre gelen bu acımasız yaşam kavgasını vermek zorunda bırakılan çocuklar bulunmaktadır.

Araştırma zamankapsülüm’e aittir. Tüm hakları açıktır. Paylaşmak haktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: