Ölüler Kitabı… Yer yüzüne gizlenmiş resimleri…


Antik Mısır döneminin piramitleri, tanrıları ve inançlarının gizemini araştırmaya devam edeceğiz. Hatta yakın zamanda dönemin halen kafalarda soru işareti barından bir eseri olan “Ölüler Kitabı”nı da inceleyeceğiz. Fakat öyle bir videoya denk geldim ki şaşkınlık içerisinde tekrar tekrar izledim. Dediğim gibi Antik Mısır dönemine ait olan bu kitabı daha sonra inceleyeceğiz fakat ondan öncesinde bu kitabın nedenli gizeme sahip olduğunu gösteren bu videoyu paylaşmayı uygun gördüm. 

Ölüler Kitabından bahsetmek gerekirse, özetle Antik Mısır döneminde ölüm sonrası hayatı, ölen kişinin arkasından yapılan ağıtları, duaları ve öldükten hemen sonra yapılan herkes tarafından bilinen mumyalama işlemini anlatan bir kitaptır. Videoya dönelim ve biraz videonun içeriğinden bahsedelim.

Öncelikle video tamamı ile şans eseri karşıma çıktı ve alıntıdır. Her kim hazırladıysa bir teşekkürü hak ediyor doğrusu. Videonun içeriğinde kitaptan alınmış yedi farklı Antik Mısır kültürünün bir parçası olan tanrı ve yine o döneme ait sembolik figürler bulunmaktadır. Videoda yayınlanan sırasıyla bunlar, Ammit (diğer bir adıyla Ammut), Maat, Anubis, Quin Tana, Nefertiti, Badland Guardian (bu Maya kültüründe adı geçen bir figürdür) ve videonun devamında yine aynı programla bulunmuş Antik Yunanlı bir askerin yüzü ve gülen bir kadın suradı tespit edilmiştir. Daha önce yayınladığımız Mısır’ın Tanrı ve Tanrıçaları adlı konuda burada geçen isimlerin özelliklerini  bulabilirsiniz.

Ammit’in resmi March Havacılık Üssünde bulunmuş. Yine aynı yerde aynı resim içine dahil olmuş Maat ve onunla sembolleşmiş bir tüy ki bu ‘Maat’ın tüyü’ diye geçmektedir. Tüyün geldiği nokta ise eski nükleer depolama merkezinin bulunduğu konumdur. Soldaki altaki, resim  Maat ve onun tüyünü göstermektedir. Sağ altaki resim ise tanrı Ammit’in temsili resmidir.Videonun devamında Anubis, meşhur Pearl Limanında bulunmuştur. Anubis, elindeki orağını, büyük kalabalıkların toplandığı Aloha Stadyumuna doğrultmuştur. (Kalabalıkları sevmediği belli)  Pearl Limanın nam-ı diğer Pearl Harbor (filmindende hatırlayacağımız gibi) Amerika için 2. Dünya savaşının başladığı yerdir. Resimde Anubis, diğer figürlere nazaran daha büyük, çakal başlı resmedilen figürdür. Sonra videoda Quin Tana gelmektedir.  Bu şahsiyetin ise Nil nehrinin kaynağı yada kalbi olduğuna inanılırmış ki nerede kaldı onun kalbi Nil’e ulaşmanın anahtarıymış. Antik Mısır inançlarını ayrıca göz atacağız fakat şunu belirtmek gerek eski Mısırlılar arasında ölen kişinin ruhunun Nil’e gittiği inancı yer almaktaydı ve kişinin kalbi o kişinin ruhu olduğu görüşünde hem fikir olmuşlardı.

 

Son olarak  merak edecekler için bulundukları yerlerin koordinatları;

33 51’44.81″N 117 10’01.81″W

21 21’39.27″N 157 57’01.66″W

11 47’39.94″N 37 12’50.30″E

34 40’16.96″N 116 22’16.97″W

50 00’38.96″N 110 06’53.23″W

6 42’55.02″N 42 12’02.39″E

16 43’36.87″N 11 26’40.57″E

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: