Zincirli Kütüphane


Yer İngiltere, Hereford Katedrali’nin kütüphanesi.                                                                Kütüphane her yıl aynı dönemlerde sadece temizlik amaçlı olarak kapılarını açmaktadır. Diğer bir adı da Zincirli Kütüphane olarak geçmektedir. Özellikle 18.yy da yaygın olarak olarak kullanılan, kitapları zincirleyip, bulundukları raflara bağlanmalarından ötürü,Katedra’lde bulunun bu kütüphanenin adı da Zincirli Kütüphane olarak kalmıştır. Zincirli Kütüphane bünyesinde 227 adet orta çağdan kalma el yazmalarıyla birlikte toplam 1500 adet kitap bulunmaktadır. Kütüphanenin en değerli parçası olarak kabul gören kitap ise 12.yy dan kalma el yazması Eski Ahit diğer adıyla Hereford İncilidir. Alttaki fotoğraflarda da el yazmasının temizlik aşaması ve kütüphanenin geneli gözükmektedir.

Üstteki fotoğraf Eski Ahit’e aittir. Bu ve bunun gibi diğer tüm kitapların sayfaları tek tek temizlenmektedir. 24 Ocak 2011 tarihinde temizlik için açılan kütüphanenin dün itibariyle yeniden kapılarına kilit vurulmuştur.

One thought on “Zincirli Kütüphane

  1. sır dolu batı emperyalistleri gerçekleri daha gizlemek adına zincire dahi baş vurucağı aklımdan geçmemişti.garip mi ? hayır tamamen olanaklar çerçevesinde.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: